Endüstriyel Paketleme Çözümleri
 
 
Talep Formu
Tüm istek ve önerileriniz için.
Foto Galeri
Yaptığımız işlerden örnekler
Bize Ulaşın
İrtibat ve İletişim Formu
 

ISPM 15 Nedir?


ISPM-15 Nedir ?
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) alt kuruluşu olan Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu (IPPC) Sekreterliği, üyelerinin katılımıyla 2002 yılında Roma’da, uluslararası ticarette kullanılan masif ağaçtan yapılmış ambalaj ve paletlerle ilgili yeni bir standart ( ISPM-15 International Standarts for Phytosanitary Measures 15) belirlenmiştir.

Ahşap ambalaj malzemesinin ısıl işlemden geçirilmiş sayılması için ahşabın öz (çekirdek) ısının minimum 56 °C’ye ulaşması ve 30 dakika boyunca 56 °C’de bekletilmesi demektir. Bu ısı değeri ahşap ambalaj malzemesi içersindeki zararlı organizma ve böcek larvalarının öldürülebileceği değerdir. Ahşabın çekirdek ısısının  56 °C’de en az 30 dakika bekletilmesi o ahşabın zararlı mantar ve böceklerden temizlendiğini göstermektedir. ISPM 15 standartlarının da  gerektirdiği değer budur.

Ahşap ambalaj malzemeleri bünyesinde barındırdığı zararlı organizmalardan ısıl işlem yapılarak arındırılmakta ve  ülkeden ülkeye bitkisel hastalıkların transferi önlenmiş olmaktadır. ISPM-15’in ülkemiz için önemi; bundan böyle tüm ihraç ürünlerinde kullanılacak masif ağaçtan yapılmış ambalaj malzemelerinin (SWPM  solid wood packaging material) Isıl işlemden geçmedikçe veya fümigasyon yapılmadıkça, diğer ülke sınırları içine giremeyecek olmasından kaynaklanmaktadır.

ISPM-15 standardına uygun palet kullanılmadığı veya ISPM-15 standardına uygun palet üretiminde ısıl işlem ya da fümigasyon için istenen koşulların tam anlamıyla sağlanmaması durumunda,sevkiyat ithalatçı ülkeler tarafından kabul edilmemekte ve hatta bazı durumlarda paletler taşıdıkları ürünler ile birlikte karantinaya alınıp geldiği ülkeye iade edilir.

UPL (Uluslararası Paketleme ve Lojistik) olarak;ISPM-15 gerekliliklerini yerine getiriyoruz.T.C.Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının verdiği ISPM-15 Sertifikasını,ürünlerimizde kullanıyor,gerekli damgalama işlemi ile bunu onaylıyor ve belgelendiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takip Edin
Anasayfa UPL
Design & Hosting Atak Domain